Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Prasóweczki

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na krótkie konto? Tak, natomiast owo nie jedyny sposób jak odzyskać własne pieniądze. Przelew możemy anulować z rządu bankowości online lub w fabryce banku. Pamiętaj, że klient błędnego przelewu ma formalny obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w terminie 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na krótkie konto – co potrafisz osiągnąć ty, oraz co bank?
Nawet jeżeli doskonale znamy jak osiągnąć przelew przez internet, jest możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” zadajemy sobie, gdy wykonamy przelew na aukcja wielką kwotę lub przelew na krótki numer konta. Nazwa użytkowniku w przelewie ma dla banku niewielkie znaczenie. Najistotniejszy jest zwykle numer konta, a wszystka osoba zajmująca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku układa się z aż 26 cyfr.

Ćwicz na to, jak odzyskać pieniądze z przelewu chce od rodzaju popełnionej pomyłki. Największe to:

Przelew na niebędące lub nieaktywne konto – w ostatnim faktu wniosek o zwrot przelewu nie będzie konieczny. Błędy we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i następuje automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu dotrze na swoje konto przy następnej sesji ELIXIR, więc w ciągu od 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest przydatna bardzo rzadko.
Błędny przelew bankowy między własnymi rachunkami – osoby korzystające więcej niż jedno konto bankowe w konkretnym banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak szybko przypuszczać pomyłki się zdarzają i sprowadza się, że klienci zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast ponieważ nie ważna ich rozwiązać. W ostatnim faktu reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na krótki numer konta musimy zgłosić to do banku, który w ciągu 3 dni skontaktuje się z bankiem odbiorcy przelewu, natomiast ten już z samym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na złe konto. Jak odzyskać pieniądze od klientowi?
Czy da się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest niepewne i przydatna będzie reklamacja do banku. Daje ją właściciel rachunku, natomiast w przypadku konta wspólnego sam z właścicieli. Co istotne – bank może, ale bynajmniej nie musi nam pomóc.

Po przedstawieniu przez nas wniosku, bank może przekazać do niewłaściwego odbiorcy przelewu zaproszenie do ceny, a raczej zwrotu, otrzymanych środków wraz z punktem rachunku na jaki musi wpłacić pieniądze. Na ostatnim wina banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na dodatkowy rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną dane na swoje konto w ciągu 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy zaś nie weźmie z tytułu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej osoby, obowiązany jest do wydania pomocy w istocie, a gdyby wtedy nie było dodatkowe, do obrotu jej zalety”. Po przesłaniu przez nasz bank wezwania do ceny, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w ciągu 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, będziemy wymagali zgłosić rzecz do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W sprawie kiedy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sytuacji na możliwość sądową, bank jest prawo ujawnić dane osobowe odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew także jaki bank udziela taką usługę?
Wykonałeś przelew na krótkie konto, ale już zauważyłeś błąd? Jesteś również okazję na anulowanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w rodzimej walucie podawane są przez organizm ELIXIR prowadzony przez Polską Izbę Rozliczeniową. ELIXIR idzie w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w rytmu dnia. Wejście do sposobu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie są tutaj również godziny sesji wychodzących i przynoszących w jednych bankach. O ile przelew nie został także wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zakończeniu systemu nie można cofnąć przelewu.

Są trzy rodzaje jak anulować przelew. Możemy to sprawić:

bezpośrednio z rządu bankowości online – często opcja dostępna jedynie dla przelewów z datą przyszłą,
przez infolinię banku,
w stacjonarnym oddziale banku.
Wycofanie przelewu że się wiązać z następującymi wydatkami rzędu 20-120 zł. Nadzieję na anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową jesteśmy wyłącznie w niektórych bankach. Poniżej kilka z nich.

Dzięki temu już nigdy nie zrobisz przelewu na krótkie konto
Wiesz już co zrobić gdy przelew pojechał na krótkie konto, jednak jednak lepiej unikać takim formom. Trudniej o błędny przelew bankowy, gdy oddane do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co dodatkowo możemy osiągnąć? Przede każdym:

z przyczyną wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na ustawienie odbiorcy opisanego,
w przypadku cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na krótkie konto nie stracimy pieniędzy, jednak możemy przysporzyć sobie problemów. Przykład? Jeśli mamy wysokie kredyty czy pożyczki pozabankowe zatem ich koszt całkowity uzależniony istnieje od terminowej spłaty. W przypadku promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia ogranicza się z koniecznością uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego oczekiwania na przełom błędnego przelewu może przysporzyć się do opóźnień w regulowaniu rat zaangażowania i działać negatywną reklamą w BIK.

Jak wiemy, relacje z raportu BIK są bardzo znaczące dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego nabywcy banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą też informować o niesolidności przedsiębiorcy. Nie powracamy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, który może tworzyć wypowiedzeniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto działać ze ważną starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments