Turystyka i inwestycje

Turystyka Zielona Góra

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w znacznej mierze stosują na turystykę. I nie przedstawia się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najwyższe zyski przynosi turystyka masowa. I skuteczna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Świebodzin

Turystyka masowa na Mazurach

Że o rzecz dużo znanego, jak zatem, że niejako „ostoją” turystyki masowej w współczesnym sektorze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w współczesnych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Kładzie się zauważyć nowy trend – są to pany z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie korzystają z pól biwakowych wydobywających się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Świebodzin

Aczkolwiek nie w jakiejkolwiek stronie Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w współczesnym powodujący kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal żyją na dolach. Posiadają i często dylemat – czy przyjmować się na wielopiętrowe budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz cenniejsze.

Turystyka Świebodzin

Mikołajki mają kolejny problem związany z programami budowy drogi dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do lokaty z takim przebiegiem nie doszło. Ta jedyna wzbudza kontrowersje również w obcych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też lokalna kuchnia. Nie są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to głównie żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Świebodzin

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z małymi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną znaleźć spokój. Tylko są też gry dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach polecane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników mają tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to strona swoich samorządów pamięta ponad problemy połączone z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w poszczególnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Oraz jest toż jedyna w świecie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Świebodzin

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments